Profesor Władysław Mielczarski

Badania naukowe

Rynek energii elektrycznej w Polsce powstał w oparciu o program rządowy przyjęty w grudniu 1999 r. Szczególnym wyzwaniem było opracowanie zasad działania rynku bilansującego i praktyczne wdrożenie systemów komputerowych. Polski rynek bilansujący został wyposażony w najnowocześniejszy system planowania oparty na programowaniu linowo-binarnym. Pracę tę wykonał zespół Energoprojekt-Consulting z ekspertami PSE. S.A. za co otrzymał nagrodę Premiera RP.

Rynki energii

Głównymi osiągnięciami w tej tematyce było opracowanie algorytmów obserwatorów nieliniowych i sterowania optymalnego silników asynchronicznych wielkich mocy pracujących pod działaniem stochastycznych momentów obciążających wykonanych w ramach pracy doktorskiej obronionej w roku 1978 oraz opracowanie nieliniowych obserwatorów stanu generatorów synchronicznych w ramach pracy habilitacyjnej w 1987 r., a także  nieliniowych regulatorów, we współpracy z dr Antonim Zajączkowskim, dla stabilizacji systemu elektroenergetycznego w systemach elektroenergetycznych.

Optymalizacja

Prace dotyczące jakości energii elektrycznej obejmowały zagadnienia: kompensacji wyższych harmonicznych w trójfazowych mostkowych układach prostownikowych i w trójfazowych układach lamp wyładowczych.

Rynkowym elementem podejścia do spraw jakości i niezawodności był projekt obejmujący opracowanie "Distribution Code" dla sieci przesyłowej w australijskim stanie Wiktoria.

Biorąc pod uwagę, że jakość energii elektrycznej wynika z interakcji odbiorników energii elektrycznej i sieci dostarczającej energię elektryczną, w "Distribution Code" wprowadzono nowatorski pomysł rozdzielenia odpowiedzialności za jakość energii elektrycznej pomiędzy odbiorcą, a firmą sieciową.

Jest to jedyne tego typu rozwiązanie stosowane na świecie, które funkcjonuje już ponad 10 lat.


Jakość i niezawodność

Sztuczna inteligencja

Zastosowanie metod sztucznej inteligencji w elektroenergetyce dotyczyło głównie używania logik ciągłych (fuzzy logic) do rozwiązywania szeregu trudnych i nietypowych problemów, takich jak: obliczenie niezawodnościowe,  korzystania z niedokładnych danych w zarządzaniu częściami zamiennymi w elektrowniach, modelowanie poboru energii elektrycznej w sektorze bytowym oraz użycia zmiennych lingwistycznych przy badaniu możliwości wejścia na rynek nowych technologii.

Wyniki tych prac zostały opublikowane w książce wydanej przez Springer Verlag w roku 1988: Mielczarski W., Editor, "Fuzzy Logic Techniques in Power Systems" (pp. 480), Physica Verlag, Springer Verlag, 1998. Była to pierwsza na  świecie publikacja książkowa dotycząca zastosowania metod sztucznej inteligencji w systemach elektroenergetycznych.

Badania naukowe i ich zastosowanie w praktyce skupiają się wokół kilku tematów:

1.  Rynki energii elektrycznej

2.  Optymalizacja pracy urządzeń i systemów elektroenergetycznych

3.  Jakość i niezawodność dostaw energii elektrycznej

4.  Zastosowanie metod sztucznej inteligencji w energetyce

Strona główna

Książki

Doradztwo

Wykłady

Publikacje bieżące