Wydarzenia
Wizyta studentów z Instytutu Elektroenergetyki w nowoczesnym zakładzie RIDI Polska produkującym oprawy oświetleniowe |
08.06.2023 r. |
2 czerwca 2023 r. studenci z Politechniki Łódzkiej mieli okazję zwiedzieć oraz zapoznać się ze specyfiką firmy RIDI Polska, która jest producentem wnętrzowych opraw oświetleniowych. Siedziba firmy znajduje się w Natolinie w województwie łódzkim (gmina Nowosolna). W wycieczce uczestniczyło kilkunastu studentów z Instytutu Elektroenergetyki, zarówno z pierwszego jak i drugiego stopnia studiów z kierunku Elektrotechnika. Program wizyty był bardzo bogaty. Studenci mieli okazję poznać zakres produkcji oraz proces powstawiania produktu (opraw oświetleniowych) poczynając od rysunku, a kończąc na wdrożeniu. Podczas wizyty studentom zaprezentowano dział konstruowania i powstawiania opraw oświetleniowych oraz halę produkcyjną, na której można było prześledzić poszczególne etapy produkcji oprawy oświetleniowej. W dalszej części spotkania zostały zaprezentowane współczesne systemy sterowania oświetleniem. Elementem kończącym wizytę w firmie był pokaz różnych rozwiązań konstrukcyjnych opraw oświetleniowych oraz krótka prezentacja działu, w którym wykonywane są projekty oświetlenia wnętrz. Inicjatorem wizyty był dr inż. Przemysław Tabaka, pracownik naszego Instytutu.
Nominacja profesorska |
03.02.2023 r. |
Prof. Irena Wasiak jest absolwentką Wydziału Elektrycznego PŁ (obecnie EEIA) i od czasu ukończenia studiów pracuje w Instytucie Elektroenergetyki naszej Uczelni. W roku 1987 uzyskała stopień doktora, a w roku 2007 doktora habilitowanego nauk technicznych. Tytuł profesora otrzymała postanowieniem Prezydenta RP z dnia 21 grudnia 2022 r.
Wizyta studentów WEEIA Politechniki Łódzkiej w Global Engineering Center fabryki Hitachi-Energy, Łódź |
12.12.2022 r. |
Studenci 7 semestru kierunku Elektrotechnika, dzięki rozwijanej współpracy badawczej pomiędzy Instytutem Elektroenergetyki PŁ a Hitachi-Energy, mieli okazję odwiedzić fabrykę transformatorów Hitachi-Energy, mieszcząca się w Łodzi przy ul. Aleksandrowskiej. Podczas całodziennej wizyty była okazja do zapoznania się z procesem produkcyjnym zarówno w Zakładzie Transformatorów Dystrybucyjnych jak i w Zakładzie Transformatorów Mocy. Studenci zostali również zapoznani z funkcjonującymi na terenie fabryki Global Engineering Center i Technology Center. Za organizację tego wydarzenia ze strony Instytutu odpowiedzialny był dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni zaś ze strony Hitachi-Energy Piotr Nowicki, Agnieszka Ślefarska oraz Agnieszka Baczyńska. Obie strony zgodziły się w pełni, że takie wizyty muszą być kontynuowane.
Nowe stanowisko laboratoryjne |
23.11.2022 r. |
Studenci 7 semestru kierunku Elektrotechnika, dzięki rozwijanej współpracy badawczej pomiędzy Instytutem Elektroenergetyki PŁ a Hitachi-Energy, mieli okazję odwiedzić fabrykę transformatorów Hitachi-Energy, mieszcząca się w Łodzi przy ul. Aleksandrowskiej. Podczas całodziennej wizyty była okazja do zapoznania się z procesem produkcyjnym zarówno w Zakładzie Transformatorów Dystrybucyjnych jak i w Zakładzie Transformatorów Mocy. Studenci zostali również zapoznani z funkcjonującymi na terenie fabryki Global Engineering Center i Technology Center. Za organizację tego wydarzenia ze strony Instytutu odpowiedzialny był dr hab. inż. Paweł Rózga, prof. uczelni zaś ze strony Hitachi-Energy Piotr Nowicki, Agnieszka Ślefarska oraz Agnieszka Baczyńska. Obie strony zgodziły się w pełni, że takie wizyty muszą być kontynuowane.
Wręczenie odznaczeń i wyróżnień |
08.11.2022 r. |
W dniu 08
listopada 2022 r. w auli im. A. Sołtana odbyło się uroczyste wręczenie
odznaczeń i wyróżnień pracownikom Politechniki Łódzkiej. Uroczystość miała
bardzo wniosły charakter. W Instytucie Elektroenergetyki w roku 2022 r.
zostało wyróżnionych pięciu pracowników. Wyróżniono następujących
pracowników:
dr hab. inż. Irena Wasiak, prof. uczelni - Złoty Krzyż Zasługi
dr hab. inż. Tomasz Piotrowski - Medal Złoty za Długoletnią Służbę
dr inż. Janusz Buchta - Medal Komisji Edukacji Narodowej
dr inż. Przemysław Tabaka - Medal Komisji Edukacji Narodowej
Beata Kowalska - Medal Złoty za Długoletnią Służbę
Odznaczenia państwowe i Medale za Długoletnią Służbę pracownicy Instytutu
otrzymali z rąk Wojewody Łódzkiego dr Tobiasza Bocheńskiego, zaś medale
Komisji Edukacji Narodowej wręczył Kurator Łódzki - Waldemar Flajszer.
Memorandum dot. zrównoważonej polityki oświetleni zewnętrznego |
08.11.2022 r. |
Dzięki
wysiłkom naukowców, wśród których znajduje się dr inż. Przemysław Tabaka,
oraz aktywistów reprezentujących inne podmioty, zostało sformułowane
Memorandum w sprawie ustanowienia prawnych podstaw zrównoważonej polityki
oświetlenia zewnętrznego. Liczymy, że doprowadzi ono do oczekiwanych zmian w
przepisach. Więcej informacji na temat Memorandum dostępne jest
tutaj,
natomiast pełna treść dokumentu dostępna jest
tutaj.
Wycieczka naukowo-techniczna do firmy GL Optic |
06.06.2022r. |
3 czerwca 2022 r. odbyła się wycieczka naukowo-techniczna studentów Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej do firmy GL Optic Polska, która jest producentem systemów do pomiaru oświetlenia, zarówno elementarnych źródeł LED jak i opraw oświetleniowych. Siedziba firmy znajduje się w Puszczykowie koło Poznania. W ramach jednodniowego wyjazdu pracownicy firmy zaprezentowali studentom m.in. Laboratorium Wzorcujące i Badawcze Promieniowania Optycznego CARLO. Warto nadmienić, że laboratorium to, jako jedyne w Europie Środkowo-Wschodniej, wyposażone jest w pierwotny wzorzec odniesienia, którym jest promiennik ciała doskonale czarnego. Udział w wyjeździe wzięło kilkunastu studentów zarówno z pierwszego jaki i drugiego stopnia z kierunku Elektrotechnika. Wśród uczestników wycieczki było kilkoro studentów realizujących w Instytucie Elektroenergetyki prace dyplomowe z zakresu szeroko pojętej techniki świetlnej. Organizatorem wyjazdu był pracownik naszego Instytutu dr inż. Przemysław Tabaka.
VI Ogólnopolska Konferencja na temat Zanieczyszczenia Światłem |
28.09.2021 r. |
W dniach 24-25.09.2021 r. odbyła się szósta edycja Ogólnopolskiej Konferencji na temat Zanieczyszczenia Światłem. Organizatorami konferencji byli: Polskie Towarzystwo Astronomiczne, Politechnika Łódzka, Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Planetarium CE1 w Łodzi. Miniona konferencja była kontynuacją cyklicznych spotkań naukowych, które pierwsze odbyło się w 2013 r. w Warszawie na wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na miejsce konferencji wybrano Centrum Nauki i Techniki EC1, znajdujące się w zrewitalizowanej Elektrowni Łódzkiej, przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi. Ideą konferencji jest rozpowszechnianie wiedzy na temat zanieczyszczenia światłem, dlatego co roku konferencja odbywa się w innym mieście. Z uwagi na naukowy charakter konferencji przyjęto zasadą, że rolę gospodarza (współorganizatora) konferencji pełni uczelnia wyższa w mieście, w którym organizowana jest konferencja. Gospodarzem szóstej edycji konferencji była Politechnika Łódzka. Ze strony Politechniki Łódzkiej, w organizację przedsięwzięcia zaangażowany był pracownik Instytutu Elektroenergetyki dr inż. Przemysław Tabaka. Z powodu sytuacji pandemicznej konferencja miała formułę hybrydową.
12 Międzynarodowa Konferencja EPQU’20 |
15.09.2020 r. |
W dniach 14-15.09.2020 r. odbyła się 12 Międzynarodowa Konferencja EPQU’20 (International Conference and Exhibition on Electrical Power Quality and Utilisation). Organizatorami konferencji byli: Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej, Katedra Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii Akademii Górniczo-Hutniczej im. Staszica w Krakowie, TAURON Dystrybucja SA oraz Electric Power Research Institute (USA), we współpracy z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Wrocławskiej oraz firmą ASTAT sp. .o.o. Tak jak w poprzednich edycjach Konferencji współprzewodniczyli prof. Zbigniew Hanzelka z AGH oraz dr hab. Irena Wasiak, prof. PŁ.
Tegoroczna 12 odsłona konferencji stanowiła kontynuację poprzednich edycji zainicjowanych przez Instytut Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej w 1987 r., a od 1997 r. organizowanych wspólnie z Katedrą Energoelektroniki i Automatyki Systemów Przetwarzania Energii Akademii Górniczo-Hutniczej. Poprzednie edycje konferencji odbyły się w Polsce – Łódź (1987, 1989) i Kraków (1997-2005, w cyklu dwuletnim), na Ukrainie - Mariupol (1994), w Hiszpanii - Barcelona (2007) oraz w Portugalii – Lizbona (2011).
Celem konferencji EPQU jest stworzenie forum do prezentacji osiągnięć oraz dyskusji pomiędzy pracownikami uczelni wyższych i instytucji badawczych oraz praktykami działającymi w szeroko rozumianym przemyśle i energetyce zawodowej. Zakres konferencji obejmuje naukowe, techniczne, ekonomiczne i prawne zagadnienia dotyczące jakości i efektywnego użytkowania energii elektrycznej w elektroenergetycznych sieciach dystrybucyjnych AC i DC. Uwzględniane są problemy występujące zarówno po stronnie energetyki zawodowej (operatorów sieci dystrybucyjnych i przesyłowych) jak i odbiorców: przemysłowych, komercyjnych i komunalnych.
Ze względu na występujące obostrzenia
związane z pandemią koronawirusa, tegoroczna edycja konferencji została
zrealizowana w trybie on-line przy wykorzystaniu platformy Cisco Webex
Events
(z pomocą firmy ATENDE S.A.), umożliwiającego transmisję obrazu i dźwięku w
czasie rzeczywistym oraz bezpośrednią komunikację uczestników wydarzenia.
Uczestnicy oraz osoby zainteresowane
udziałem w wydarzeniu miały możliwość dołączenia do transmisji on-line z
dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. W trakcie dwóch dni konferencji,
w sześciu sesjach plenarnych, wygłoszono 36 referatów naukowych, uprzednio
zaakceptowanych przez Komitet Naukowy Konferencji.
Z ramienia Instytutu Elektroenergetyki czynny udział w organizacji konferencji brali dr inż. Ryszard Pawełek, dr inż. Michał Małaczek oraz dr inż. Paweł Kelm.
Kolejna tj. 13 edycja konferencji (EPQU22) planowana jest na rok 2022. Serdecznie zapraszamy do wzięcia w niej udziału wszystkich obecnych oraz nowych uczestników.
Obrona pracy doktorskiej |
15.09.2020 r. |
Z przyjemnością informujemy, iż w dniu 28.07.2020 r. o godzinie 11:00 odbyła się publiczna obrona rozprawy doktorskiej mgr inż. Michała Małaczka pt. „Strategia sterowania elektroenergetycznym mikrosystemem niskiego napięcia umożliwiająca jego elastyczną pracę w trybie połączenia z siecią zasilającą i w trybie wyspowym”. Rozprawa została zrealizowana pod opieką Pani dr hab. inż. Ireny Wasiak, prof. uczelni, a jej recenzentami byli prof. dr hab. inż. Zbigniew Hanzelka (AGH, Kraków) oraz prof. dr hab. inż. Kazimierz Wilkosz (Politechnika Wrocławska).
Obrona miała charakter publiczny, jednakże ze względu na występujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa, odbyła się częściowo w trybie zdalnym przy wykorzystaniu platformy informatycznej webinariów PŁ, umożliwiającej transmisję obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym oraz bezpośrednią komunikację uczestników wydarzenia. Osoby zainteresowane udziałem w obronie miały możliwość osobistego uczestnictwa lub dołączenia do transmisji on-line z dowolnego miejsca z dostępem do Internetu. Była to pierwsza obrona doktoratu przeprowadzana w trybie hybrydowym na Politechnice Łódzkiej.
Wydarzenie zakończyło się jednomyślnym wnioskiem Komisji Doktorskiej skierowanym do Rady ds. Stopni Naukowych na Wydziale EEIA, o nadanie mgr inż. Michałowi Małaczkowi stopnia doktora nauk technicznych w dyscyplinie Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika.
W dniu 15.09.2020r. Rada do spraw Stopni Naukowych Politechniki Łódzkiej w dyscyplinach automatyka, elektronika i elektrotechnika oraz informatyka techniczna i telekomunikacja nadała magistrowi inżynierowi Michałowi Małaczkowi stopień doktora w dziedzinie nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie automatyka, elektronika i elektrotechnika.
Serdecznie gratulujemy Doktorantowi i życzymy dalszych sukcesów osobistych i zawodowych
Odznaczenia |
13.11.2019 r. |
Nadanie godności Profesora Seniora Politechniki Łódzkiej |
09.10.2019 r. |
Nadanie stopnia doktora habilitowanego |
26.09.2019 r. |
Nadanie stopnia doktora habilitowanego |
24.09.2019 r. |
Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego |
10.12.2018 r. |
Odznaczenia |
13.11.2018 r. |
Nagroda Simensa |
26.09.2018 r. |
Wyniki konkursu na najlepsza pracę dyplomową inżynierską |
21.05.2018 r. |
Nadanie stopnia doktora habilitowanego |
20.03.2018 r. |
Odznaczenia |
16.11.2017 r. |
Seminarium YEEES |
10.11.2017 r. |
Nowi doktoranci w roku akademickim 2017/2018 |
09.10.2017 r. |
Inauguracja roku akademickiego 2017/2018 |
28.09.2017 r. |
Projekt SmartLink – wyjazdy pracowników I15 |
11.05.2017 r. |
XIV Wojewódzkie Dni Młodego Elektryka w I15 |
25.04.2017 r. |
Nadanie stopnia doktora habilitowanego |
16.03.2017 r. |
Konsultacyjny Zespół Metrologiczny ds. Środowiska i Zmian Klimatycznych |
15.12.2016 r. |
Obrona rozprawy doktorskiej |
14.12.2016 r. |
Podziękowania za długoletnią pracę |
28.11.2016 r. |
Złoty Medal za Długoletnią Służbę |
24.11.2016 r. |
Konferencje naukowe |
10.11.2016 r. |
|
W dniach 19-22 września oraz 25-28 września 2016 roku, pracownicy Instytutu Elektroenergetyki dr inż. Paweł Rózga oraz mgr inż. Marcin Stanek wzięli udział w konferencjach 2016 IEEE International Conference on High Voltage Engineering and Application oraz 2016 International Conference on Condition Monitoring and Diagnosis, które odbyły się w chińskich miastach Chengdu oraz Xi’an.
W trakcie sesji inauguracyjnej pierwszej z konferencji dr inż. Paweł Rózga wygłosił referat pt. "Comparison of Lightning Breakdown Voltage of Natural Ester Liquids of Different Viscosities". Przedstawiony został również referat w formie posteru pt. "Assessment of Positive Lightning Breakdown Voltage of Selected Ester Liquids in Point-to-Sphere Electrode System". W trakcie sesji posterowej drugiej z konferencji pracownicy Instytutu przedstawili referat pt. "Assessment of Electrical Strength of Liquid Immersed Pressboard using Three-Parameter Weibull Distribution".
Więcej>>
|
Nowi doktoranci |
05.10.2016 r. |
Electrical Power Networks EPNet 2016 |
23.09.2016 r. |
IX Sympozjum "Kompatybilność Elektroenergetyczna w Elektrotechnice i Elektronice EMC'15" |
5.10.2015 r. |
Serdecznie zapraszamy Szanownych Państwa do wzięcia udziału w IX Sympozjum "Kompatybilność Elektromagnetyczna w Elektrotechnice i Elektronice "EMC'15", które odbędzie się w dniach 15-16 października 2015 r. w Łodzi. Tematyka Sympozjum obejmuje zagadnienia związane z kompatybilnością elektromagnetyczną w elektrotechnice, elektroenergetyce i elektronice, a w szczególności: pomiary w EMC, redukcja zaburzeń, zaburzenia i oddziaływania w systemach, właściwości i pomiary EMC obwodów drukowanych, normalizacja środowisk specjalnych, wyładowania piorunowe. Organizatorem konferencji jest Zakład Przekładników i Kompatybilności Elektromagnetycznej Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej. |
![]() |
Jubileusz 70-lecia Instytutu Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej |
3.07.2015 r. |
W dniu 23.06.2015 w budynku Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki miała miejsce uroczystość jubileuszowa związana z 70-leciem Instytutu Elektroenergetyki. Na uroczystość zaproszone zostały władze Uczelni oraz Wydziału, przedstawiciele zakładów i instytucji współpracujących z Instytutem, byli i obecni pracownicy Instytutu.