Aktualności


 Projekt SmartLink – wyjazdy pracowników I15

11.05.2017 r.

 

Od rozpoczęcia projektu nasza uczelnia wysłała łącznie 5 studentów i pracowników dydaktycznych lub administracyjnych oraz przyjęła łącznie 6 studentów i 3 pracowników naukowych lub administracyjnych z uczelni z Bangladeszu, z Butanu, z Nepalu, z Malediwów, z Tajlandii i z Indii. Pracownicy i studenci naszej uczelni odbyli staże lub pracowali na uczelniach w Butanie, w Indiach, w Indonezji i na Sri Lance.

dr inż. Tomasz Siewierski, Indonezja

Wyjazd dr inż. Tomasza Siewierskiego odbył się w okresie 16 stycznia 2017 do 17 marca 2017 roku i miał cele dydaktyczne (prowadzenie zajęć ze studentami) naukowe (zbieranie danych dotyczących możliwości rozwoju energetyki odnawialnej w krajach rozwijających się i problematyka ochrony środowiska) oraz cele organizacyjno-administracyjne (rozwój współpracy międzyuczelnianej). Uczelnią partnerską był BINUS University w Dżakarcie, jedna z najlepszych uczelni prywatnych w Indonezji (http://binus.ac.id). W ramach pobytu dr inż. Tomasz Siewierski odbył wizyty techniczne oraz prowadził zajęcia dydaktyczne z obszaru energetyki odnawialnej w BINUS University oraz na trzech innych uczelniach (Atma Jaya Catholic University of Indonesia w Dżakarcie (http://www.atmajaya.ac.id/), Andalas University w Padang, Sumatra (http://www.unand.ac.id/), Soegijapranata Catholic University w Semarang, Jawa, (http://www.unika.ac.id/)), analizował obecny stan i możliwości zrównoważonego rozwoju sektora elektroenergetycznego w Indonezji i krajach Azji Południowo-Wschodniej, studiował organizację procesów dydaktycznych i procedur administracyjnych związanych z internacjonalizacją procesu nauczania.

Szkolnictwo wyższe w Indonezji jest w znacznie większym stopniu niż w Europie oparte o system uczelni prywatnych. Szybko zwiększająca się liczba ludności i rozwijająca się gospodarka przy uwzględnieniu historycznych zaniedbań w zakresie nawet podstawowej edukacji, skutkują dużym zainteresowaniem i dużym popytem na usługi edukacyjne. Działalność naukowa uczelni odgrywa niejednokrotnie pomniejszą rolę i dla utrzymania odpowiedniego poziomu nauczania i przyciągnięcia najlepszych wykładowców, w tym również obcokrajowców.

Proces dydaktyczny zorganizowany jest na większości uczelni w sposób bardzo profesjonalny, na uczelniach technicznych studenci spędzają znaczną liczbę godzin w laboratoriach pracując nad projektami indywidualnymi, które pozwalają rozwijać zdolności praktyczne i pogłębiać wiedzę teoretyczną. Wyposażenie laboratoriów pozostawia dużo do życzenia, a dostęp do nowoczesnych urządzeń i komponentów jest ograniczony, co w pewnym stopniu pozytywnie stymuluje kreatywność kadry dydaktycznej i studentów.

W czasie wolnym dr inż. Tomasz Siewierski spędzał aktywnie czas zwiedzając zabytki wielokulturowej Indonezji, nurkując na wyspach archipelagu Raja Ampat oraz wędrując w górach Papuy i w dżungli Północnej Sumatry.

dr inż. Paweł Kelm, Sri Lanka

Wyjazd dr inż. Pawła Kelma odbył się w styczniu 2017 roku. Uczelnią partnerską był Sri Lanka Institute of Information Technology (SLIT) (http://www.sliit.lk/). Celem wyjazdu było nawiązanie współpracy naukowej między Instytutem Elektroenergetyki Politechniki Łódzkiej a Katedrą Inżynierii Elektrycznej i Informatycznej SLIIT. W trakcie wyjazdu dr inż. Paweł Kelm brał udział w szeregu warsztatów, prelekcji oraz spotkań z naukowcami i studentami mających na celu zainicjowanie wspólnych badań, publikacji oraz projektów naukowych z zagadnień dotyczących pracy systemów i mikrosystemów elektroenergetycznych.

 dr inż. Marcin Steczek, Indie

Wyjazd dr inż. Marcina Steczka odbył się w terminie od 15 września 2017 do 15 marca 2017 roku. Uczelnią partnerską był Jadavpur University w Kalkucie (http://www.jaduniv.edu.in/). Wyjazd był zorganizowany w formule postdoctorate. W czasie swojego pobytu dr inż. Marcin Steczek podjął współpracę naukową z pracownikami katedry Inżynierii Elektrycznej. Tematem prowadzonych badań była optymalizacja sterowania falownikami trakcyjnymi w celu jednoczesnej redukcji harmonicznych prądu w uzwojeniach silników i harmonicznych momentu napędowego. Opracowana modulacja jest rozwinięciem modulacji SHE (selective harmonic elimination) i SHM (selective harmonic mitigation).

<< Powrót