Zakład Sieci Elektroenergetycznych
Obszary badań naukowych
Wdrożenia
badań naukowych
Pracownicy naukowi Zakładu Sieci
Elektroenergetycznych są autorami, bądź współautorami wielu prac i projektów
zakończonych praktycznymi wdrożeniami przemysłowymi. Do najważniejszych z
nich można zaliczyć:
"SYMEL" jest programem służącym do symulacji stanów przejściowych towarzyszących zwarciom i innym stanom sieci elektroenergetycznej. Sieć może być zbudowana z linii, transformatorów i dławików, mogą w niej pracować maszyny synchroniczne i indukcyjne oraz inne odbiorniki. Symulator uwzględnia dynamikę zjawisk elektromagnetycznych i elektromechanicznych w stanach przejściowych. Oblicza wielkości prądów zwarciowych zgodne z normami. Dodatkowo wyznacza przebiegi wartości chwilowych prądów i napięć w sieci, a także momentów i prędkości obrotowych. Wdrożony w wielu elektrowniach i biurach projektów. Dr hab. inż. A. Kanicki i dr inż. R. Mieński byli autorami programu.
Programy "LF_TUL", "KS_TUL" oraz "KS_V_TUL" do obliczania rozpływów mocy oraz prądów zwarciowych, które zostały wdrożone w niemieckim systemie SCADA o nazwie PRINS - narzędzie komputerowe do sterowania pracą sieci elektroenergetycznych w czasie rzeczywistym. Dr hab. inż. A. Kanicki był autorem tych programów.
"Power Quality for PoMS". Oprogramowanie realizowane w ramach projektu „DISPOWER” w 5 Programie Ramowym Unii Europejskiej. Program stanowi samodzielny moduł w systemie nadzoru i sterowania pracą sieci niskiego napięcia z generacją rozproszoną. Przeznaczony jest do sterowania odbiorami i źródłami rozproszonymi w celu zapewnienia jakości energii elektrycznej spełniającej założone wymagania. Dr inż. R. Mieński, dr inż. R. Pawełek, dr hab. inż. I. Wasiak byli autorami programu.
Przeprowadzono analizę możliwości przyłączenia generatora w elektrowni w Legnicy i podano wytyczne, co do sposobu jego przyłączenia w związku z koniecznością ograniczenia wielkości zwarciowych.
Dla Schneider Electric Polska wykonano badanie jednofazowych kabli 110 kV przeznaczonych do pracy w układzie sieci trójfazowej z uziemionym punktem gwiazdowym transformatora zasilającego. Badania potwierdziły przydatność tych kabli w zastosowaniach w polskich sieciach elektroenergetycznych.
Dla Energopomiar-Elektryka Gliwice zaprojektowano, wykonano oraz zbadano rezystor tłumiący 200Ω, 5A w ciągu 1 min. 40 kV. Rezystor został zastosowany w układach tłumiących zjawiska ferrorezonansowe w sieciach elektroenergetycznych.
Opracowano przenośne stanowisko badawcze do badań diagnostycznych stanu klatek wirników silników indukcyjnych. W skład stanowiska wchodzi komputer wyposażony w odpowiednie karty pomiarowe z przetwornikiem analogowo-cyfrowym oraz specjalistyczne oprogramowanie wykonane w Instytucie. Za pomocą tego stanowiska przebadano kilkadziesiąt silników indukcyjnych zainstalowanych w elektrowniach.
Wykonano badania nowego typu połączenia śrubowego stanowiącego część toru prądowego rozdzielnicy typu RD1, które zostało zastosowane w nowej rozdzielnicy produkowanej przez Elektromontaż Łódź.
Wykonano analizę wpływu uziemienia punktu zerowego transformatora potrzeb własnych przez rezystor na pracę sieci SN i nn z punktu widzenia ochrony przeciwporażeniowej i pracy elektroenergetycznej automatyki zabezpieczeniowej. Określono warunki pracy takiego układu. W wyniku analizy system ten wdrożono w sieciach elektroenergetycznych.
Zaprojektowano nowe rozwiązanie oświetlenia ulicznego dla wielu miast. Zaprojektowane oświetlenie charakteryzowało się znacznymi oszczędnościami w zużyciu energii elektrycznej powodujące dwuletni okres zwrotu nakładów inwestycyjnych. Rozwiązanie to zostało wdrożone pod nadzorem pracowników Instytutu.
Wykonano opracowania nowatorskiej koncepcji terminalu zabezpieczeniowego, który ma być zainstalowany przy wyłączniku po stronie górnego napięcia transformatora blokowego. Przeanalizowano zestaw urządzeń automatyki zabezpieczającej jakie powinny być zainstalowane w terminalu.
Wykonano analizy dotyczące oszacowania popytu na Usługi Systemowe świadczone na rzecz Operatora Systemu Przesyłowego w perspektywie do roku 2020.
Wykonaniu analizy ekonomiczne dotyczące możliwości wykorzystania efektu synergii potencjału energetyki konwencjonalnej i energetyki odnawialnej.
Wykonano kilkadziesiąt ekspertyz przyłączenia zarówno nowych źródeł jak i odbiorców do krajowego systemu elektroenergetycznego.