Studia I stopnia (inżynierskie) na kierunku Energetyka obejmują około 2500 godzin zajęć dydaktycznych w ciągu 7 semestrów kształcenia (3 i pół roku). Absolwent kierunku otrzymuje tytuł zawodowy inżyniera. W czasie nauki studenci otrzymują wszechstronną wiedzę z zakresu problemów technicznych dotyczących przetwarzania i przesyłania energii (elektrycznej i ciepła). Duży nacisk jest położony na zagadnienia związane z nowoczesnymi technologiami energetycznymi, w tym na takie zagadnienia, jak:
Absolwenci kierunku energetyka będą mogli znaleźć zatrudnienie zarówno w dużych przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją i dystrybucją energii (elektrownie, elektrociepłownie, zakłady energetyczne), jak i w instytucjach samorządowych czy w przedsiębiorstwach, w których istnieje potrzeba racjonalnego gospodarowania energią. Standardy kształcenia dla kierunku energetyka obejmują dwa zestawy przedmiotów: podstawowe i kierunkowe. W ramach treści podstawowych przewidziane jest kształcenie ogólne – wspólne dla wszystkich kierunków studiów technicznych – w zakresie:
Grupa treści kierunkowych obejmuje natomiast bardziej specjalistyczne treści w zakresie:
Treści wymienione wyżej są przekazywane studentom na zajęciach: wykładach, ćwiczeniach, laboratoriach i projektach przewidzianych w szczegółowym planie studiów. Studenci odbywają także zajęcia z wychowania fizycznego, języków obcych, z zakresu wiedzy humanistycznej. Obciążenie tygodniowe studenta na poszczególnych semestrach przedstawia poniższy schemat.
Wydział EEIA posiada odpowiednio wykształconą i doświadczoną kadrę nauczycieli akademickich, przygotowanych do prowadzenia większości zajęć z przedmiotów kierunkowych przewidzianych w standardach kształcenia dla kierunku ENERGETYKA.
Wiodącą placówką jest tutaj Instytut Elektroenergetyki, którego pracownicy od wielu lat prowadzą badania naukowe i działalność dydaktyczną
w zakresie szeroko rozumianej energetyki. Ponadto kadrę dla kierunku Energetyka stanowić będą pracownicy innych placówek naukowych funkcjonujących w ramach Wydziału EEIA:
W zakresie przedmiotów podstawowych (matematyka, fizyka, chemia) oraz niektórych specjalistycznych przedmiotów kierunkowych, kadrę dydaktyczną stanowić będą wysokiej klasy specjaliści z innych wydziałów i jednostek organizacyjnych PŁ. Kadra to najważniejszy element systemu nauczania. Wiele zależy również od infrastruktury uczelni. W tym zakresie Politechnika Łódzka, w tym Wydział EEIA, dysponują nowoczesnym zapleczem audytoriów i sal wykładowych wyposażonych w urządzenia multimedialne wspomagające proces dydaktyczny. Na szczególną uwagę zasługują w tym kontekście laboratoria badawcze i dydaktyczne znajdujące się na Wydziale. Studenci w ramach zajęć dydaktycznych odbywają zajęcia laboratoryjne praktycznie od pierwszego semestru studiów. Na początku są to laboratoria związane z przedmiotami podstawowymi: fizyką, elektrotechniką, elektroniką, miernictwem; studenci mogą w praktyce sprawdzić teoretyczne wiadomości zdobyte na wykładach. Na dalszym etapie nauki laboratoria mają charakter specjalistyczny, związany z badaniem urządzeń i instalacji energetycznych, modelowaniem procesów technicznych, pomiarami wielkości elektrycznych i cieplno-mechanicznych. Zaplecze laboratoryjne Wydziału EEIA jest nowoczesne i cały czas udoskonalane. Powstają także nowe laboratoria, np. nowoczesne laboratorium energetyki rozproszonej w Instytucie Elektroenergetyki, służące do testowania metod i urządzeń do integracji źródeł energii odnawialnej. Współczesna nauka i dydaktyka są ściśle związane z wykorzystaniem komputerów. Znajduje to swoje odzwierciedlenie także w przygotowanym programie studiów dla kierunku Energetyka. Wiele zajęć projektowych, laboratoryjnych i ćwiczeń odbywa się na komputerach. Służą one zarówno do modelowania procesów w energetyce, jak i do obliczeń projektowych oraz analizowania złożonych problemów technicznych. Politechnika Łódzka, a w szczególności Wydział EEIA posiada rozległą i nowoczesną bazę komputerową, w tym wysokowydajne komputery do skomplikowanych obliczeń numerycznych.
Szczegółowy program studiów na kierunku ENERGETYKA w formacie pdf znajduje się tutaj.